Práce se syntetickými barvami MODEL MASTER

Painst and varnishes, airbrush guns
VladaK
Příspěvky: 87
Registrován: 15 říj 2011, 20:47

Práce se syntetickými barvami MODEL MASTER

Příspěvek od VladaK »

Každý z nás určitě někdy pracoval se syntetickými barvami MODEL MASTER, distribuovanými hlavne firmou Bílek ve velké škále odstínů od zákadních odstínů přes metalizéry po řady autentických barev různých letectev. Dají se dobře nanášet jak štětcem, tak i stříkací pistolí. V posledních letech však tyto barvy vytlačují akryláty. Mezi určité nevýhody patří delší doba schnutí, výhodou je, že se dají nanášet i na holý plastik a jsou (s vyjímkou metalizérů) i poměrně dost otěruodolné. Co se týče kryvosti, tak syntetiky obecně kryjí mnohem lépe než akryláty a preshading zde lze uplatnit spíše u světlých odstínů. U tmavých se vyplatí spíše zesvětlování panelů. Tento postup s oblibou používám:
Přílohy
Pokud je výsledek příliš kontrastní (jako v tomto případě), lze jej utlumit přestříkáním originálním odstínem-opět velmi zředěným. Stříkal jsem jej zejména po linkách paneláže, abych utlumil jen tmavou barvu.
Pokud je výsledek příliš kontrastní (jako v tomto případě), lze jej utlumit přestříkáním originálním odstínem-opět velmi zředěným. Stříkal jsem jej zejména po linkách paneláže, abych utlumil jen tmavou barvu.
Počet ztmavovacích vrstev je věcí vkusu, já používám obvykle 3-5 odstínů. Poslední ztmavovacím odstínem je přidání černé barvy do směsi a výrazné přeředění a nastříkám po linkách paneláže.
Počet ztmavovacích vrstev je věcí vkusu, já používám obvykle 3-5 odstínů. Poslední ztmavovacím odstínem je přidání černé barvy do směsi a výrazné přeředění a nastříkám po linkách paneláže.
P3310773.JPG
V následujících krocích přidávám do zesvětlené barvy původní "originální" odstín a stříkám ho od krajů panelů do středu.
V následujících krocích přidávám do zesvětlené barvy původní "originální" odstín a stříkám ho od krajů panelů do středu.
Prvním krokem je výrazné zesvětlení bílou-zesvětlený odstín stříkám od středu do krajů.
Prvním krokem je výrazné zesvětlení bílou-zesvětlený odstín stříkám od středu do krajů.
Po zamaskování spodních ploch následovalo nastříkání žlutých náběžných hran a po jejeji zamaskování následoval nástřik základním odstínem vrchních ploch.
Po zamaskování spodních ploch následovalo nastříkání žlutých náběžných hran a po jejeji zamaskování následoval nástřik základním odstínem vrchních ploch.
Po zaschnutí následovalo přestříkání spodních ploch šedou barvou. Efekt není tak výrazný jako při použití akrylátů.
Po zaschnutí následovalo přestříkání spodních ploch šedou barvou. Efekt není tak výrazný jako při použití akrylátů.
Panely na spodní straně jsem odlišil nastříkáním červené a žluté barvy s následným pre-shadingem.
Panely na spodní straně jsem odlišil nastříkáním červené a žluté barvy s následným pre-shadingem.
Naposledy upravil(a) VladaK dne 01 dub 2012, 18:10, celkem upraveno 3 x.
Boda
Příspěvky: 220
Registrován: 14 led 2012, 20:23
Bydliště: Planá nad Lužnicí

Re: Práce se syntetickými barvami MODEL MASTER

Příspěvek od Boda »

Tyhle barvy, jsou podle mého názoru, vůbec nejlepší syntetiky na trhu, znám je už cca 20 let a než jsem začal používat akrylky, nebylo nic lepšího, v současnosti se k nim vracím a i pár mých kamarádů je oprášilo a jsou velmi spokojení.Ale jak píšeš je třeba úplně jiný postup práce.B ;)
Pojistovak
Administrátor
Příspěvky: 3582
Registrován: 15 říj 2011, 14:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Práce se syntetickými barvami MODEL MASTER

Příspěvek od Pojistovak »

Přesně tak, sice je nepoužívám ale slyšel jsem na ně jen chválu.
Odpovědět Předchozí témaNásledující téma

Zpět na „Barvy a laky, stříkací pistole, stříkání“