Barvy LIFECOLOR

Painst and varnishes, airbrush guns
Jura Kohoutek
Příspěvky: 16
Registrován: 06 dub 2012, 12:51
Bydliště: Brno

Barvy LIFECOLOR

Příspěvek od Jura Kohoutek »

Zdravím všechny, a dovolím si přispět svým článkem o barvách LifeColor do tématu "Jak na to".

Napíšu zde pouze svoje zkušenosti s prací s nimi, které se mohou lišit od zkušeností jiných modelářů. Taky bych
přivítal (a jistě nejen já) názory a poznatky ostatních na tyto barvy.

1) Příprava povrchu
Barvy LC drží na jakémkoliv matném základu. Ideální je použití Primeru LC, je čistě bílý, mírně hrubší, čímž
se zvyšuje přilnavost barev samotných, a tvrdě matný. Je ovšem třeba stříkat více vrstev, klidně i pětkrát různě
přes sebe, dokud povrch není dokonale jednolitý a bílý.
Spotřeba Primeru je relativně velká.Já stavím techniku 1/35 a lahvička o objemu 22ml mě vystačí asi na tři modely.

Jednou mě Primer došel(pochopitelně v sobotu odpoledne) tak jsem model stříkl světle šedou syntetikou Tamiya a
nechal zaschnout do druhého dne a další vrstvy barev LC na něm držely bez problémů stejně jak na Primeru.
Nevýhoda ovšem je ta doba schnutí.
V poslední době používám "surf" ve sprayi a sice zcela nemodelářký Primer a Filler DupliColor. Je o trochu
jemnější než surfacer Gunze500(něco mezi 500 a 1000), rychle zasychá(necelou hodinu), dá se případně brousit
a LC na něm drží stejně jak na origo Primeru.
Ve všech případech ale doporučuji povrch odmastit, já používám technický líh.

2) Ředění barev
Barvy LC je dobré ředit originálním ředidlem LC. Jen tak dosáhneme ideálních vlastností barev, což platí obecně
o všech barvách. Do ředidla je třeba přidat Thickener, což je zpomalovač schnutí. Dle posledních poznatků od
kolegů z konkurenčního MF toto není třeba. Omyl. Barva zasychá na jehle mnohem rychleji a sundavat difuzor
třikrát než nastříkám jedno pole je fakt otrava. Zpomalovače jiných výrobců(Agama, Tamiya, Gunze) jsem zatím
nezkoušel.
Poměry: ředidlo LC a Thickener 95:5
barva a výše uvedená směs 1:3 - 4

Ředidlo a zpomalovač se dá dopředu namíchat do bralenky, což ovšem neplatí o naředěných barvách. Ty je potřeba
vždy namíchat zvlášť v požadovaném množství, např. v injekční stříkačce. Barvy LC se nedají skladovat v
naředěném stavu, narozdíl od barev Tamiya.
Zkoušel jsem do naředěné barvy přidat i lak Sidolux ředěný X20A kvůli prášení barvy a rozdíl nebyl patrný.


3) Laky LC
Zkusil jsem pouze lesklý lak, a byl to celkem průser, z pistole lítaly jakýsi cucky, lesklo se to jen místama.
Dle informace p. Pokorného, což je brněnský prodejce barev LC, jsem měl špatnou várku. Já si ale mezitím
osvojil lak Sidolux a zatím měnit nehodlám.

4) Odstíny barev
Výběr je, jedním slovem řečeno, obrovský. Ať už se týká jednotlivých barev, nebo celých tematických či modulačních
setů. Podle mě si vybere každý. Ale to už si každý může najít sám.


5) Míchání barev
Mám vyzkoušeno míchání s barvami Vallejo na štětec a bez problémů. Mix potom naředím výše uvedenou směsí.

6) Pigmenty
Zatím je výběr odstínů menší, vesměs z blízkého východu, kvalita jako ostatní výrobci.

Zatím tak, pokud si ještě na něco vzpomenu, napíšu.
Ať se nám daří. Jura Kohoutek.
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: Barvy LIFECOLOR

Příspěvek od Peter Badár »

Už dva roky nepoužívam nič iné, iba Lifecolor. Tu sú moje skúsenosti:

1; Príprava povrchu zahrňuje odmastenie, pretože Lifecolor Primer sa veľmi rád rozleje pri silnejšom tlaku pištole a vzniknú mapy, není šanca ho nastiekať na úplne mastný model. Prote odmastniť. Riedím asi 1:3 a je to na pištoľ fakt dosť silné, pretože bez Thickeneru (zahusťovač) je pištoľ zanesená okamžite. Na druhú stranu, vytvára krásny biely hrubší povrch na modelu, vďaka čomu zaprvé farby majú autentické odtiene, zadruhé držia skutočne pevne na povrchu, že ani špáradlom sa nezoškrabú naproti bez Primeru idú dole po „prejdení“ vatovou tyčinkou pri slabšom tlaku a lepšie sedia na povrchu. Ten Primer je fakt bezpodmienečne nutný! Po zaschnutí je asi drsný, akokeby ste model zaprášili múkou. Spotrebu nemám veľkú, zatiaľ som neminul fľaštičku, ale staviam 1:72 lietadlá. Skvelé na farbách Lifecolor je to, že idú perfektne „vysušiť“ prúdom vzduchu z pištole (samozrejme netreba preháňať ak si nechcete odfuknúť celú kamufláž) a preto striekám týmto spôsobom: Na zaschnutý Primer (ten ide tiež prúdom vzduchu „vysušiť“) striekám v malom množstve farbu a tá okmažite zasychá na povrchu a vďaka tomu takpovediac urobím jedinú vrstvu.

2; Riedenie farieb u mňa prešlo z originálneho riedidla na vodu a skutočne je to rozdiel. Farby na destilovanej vode treba lepšie premiešať, proste riedidlo má na tie farby skvelé vlastnosti a tie sa potom krásne rozlievajú a myslím že sa ani neusadzujú. No samozrejme to riedidlo není lacné a fľatička 250 ml výjde na nejakých 8 €.

3; Laky nemám vyskúšané. Som u lakoch Vallejo a Italeri (ex. Vallejo).

4; Odtiene. Toto je druhá najväčšia výhoda Lifecolor hneď po tom, že sú bez zápachu. Skutočne existujú celé vzorníky farieb a výrobca okrem základných ponúka aj rôzne z rady Authentic. Mám 2 sady RLM farieb a skutočne sú presne. Odtieňov je skutočne veľké množstvo. Výrobca vydáva sady na letectvo (Luftwaffe, Regia Aeronautica...), cez techniku až po námorníctvo a pod.

5; Farby ide miešať podľa môjho názor s ľubovoľnými akrylovými farbami. Osobne som túto možnosť NIKDY nevyskúšal. Toľko odtieňov čo ponúka Lifecolor je postačujúce a dovolím si povedať, že snaď žiadný iný výrobca akrylových farieb (snáď Vallejo) neponúka viac farieb. Ešte musím dopísať, že farby Lifecolor sú predávané v 22 ml fľaštičkách. MYslím že už len pre štetcovanie ich treba kúsok pririediť, pretože sa predávajú pomerne husté. Vytvárajú jemný matný povrch, úplne hladký.

6; Nepoužívam pigmenty.

Farby Lifecolor odporúčam všetkým, ktorý sú nútený pracovať v byte kde oceníte že sú bez zápachuči pre tých, ktorý potrebujú aj tie najexotickejšie odtiene. Nevýhodou vidím pomerne ťažšia príprava na prácu a nutosť mať potrebnú originálne chémiu bez ktorej sa síce dá pracovať no nie je to ono. Čo sa týka čistenia pištole a štetcov, stačí bežný čistič. Lifecolor Cleaner for Airbrush nemám síce vyskúšaný, no určite to nebude nič prelomové 250 ml za ďalších 8 € čo už je fakt podľa mňa zderstvo!

Odporúčam:
http://www.modelplac.cz/pages/tipy_triky/lifecolor.htm
http://www.modelplac.cz/pages/tipy_trik ... lornew.htm
http://www.modelplac.cz/pages/tipy_trik ... lorwks.htm
Naposledy upravil(a) Peter Badár dne 18 srp 2015, 01:32, celkem upraveno 1 x.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Uživatelský avatar
davidek007
Příspěvky: 1087
Registrován: 15 říj 2011, 18:10
Bydliště: Plzeň

Re: Barvy LIFECOLOR

Příspěvek od davidek007 »

No pánové, koukám, velmi vydatné..o:) skvělej nápad...sem dát postřehy s prací s těmito barvami...také po nich pokoukávám a vyzkouším...každopádně díky..o:)
V plánu letadla: KF-16C 1/72 Aca, F/A-18C 1/72 Aca, UH-1CHuey 1/35 Aca
Na stole: http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=18, http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=5
Jura Kohoutek
Příspěvky: 16
Registrován: 06 dub 2012, 12:51
Bydliště: Brno

Re: Barvy LIFECOLOR

Příspěvek od Jura Kohoutek »

Tak ještě něco málo k doplnění. To, že barvy nesmrdí, neznamená nutně že jsou zdravotně nezávadné. A i kdyby, nějak je potřebujem dostat z pistole ven. Na první prostříkání při čištění používám vodu, ale pak už je potřeba čistič. A to už je jako aerosol hajzl. Není nutně potřeba origo LC Cleaner,
stačí i Tamiya s růžovým víčkem. Docela dryák je i Cleanlux, což je odstraňovač laku Sidolux, poměr "cena/výkon" je s ostatními čističi neměřitelný.
0,75 l za 80,- kč a funguje naprosto spolehlivě. Měl by fungovat i na syntetiky, ale to jsem zatím nezkoušel, na to mám S6001.
No a teď po zhlídnutí Kubrtových videí vidím, že vše podstatné i s obrazem je obsaženo v nich. Snad jsme s P.Badárem aspoň trochu pomohli.
Jura Kohoutek
Příspěvky: 16
Registrován: 06 dub 2012, 12:51
Bydliště: Brno

Re: Barvy LIFECOLOR

Příspěvek od Jura Kohoutek »

Jěště něco málo k metalickým odstínům LC. Mám zatím jenom jeden, GunMetal, ale předpokládám že ostatní se budou chovat víceméně stejně.
Má zkušenost je taková, že lepší je natírat je na tmavší (spíš víc tmavý) matný povrch. Jsou totiž hodně transparentní a to i při minimálním naředění.
I tak je ale třeba alespoň dvou vrstev. Používám je hlavně na celoocelová kola. Když dokončím první nátěr, můžu v klidu začít s druhým a je hotovo. Pak stačí jen přeleštit grafitem. Předtím jsem používal syntetiku Testors, odstín Steel, to krylo hned napoprvé, ale ta doba schnutí!! Matně si pamatuju, že to chtělo minimálně dva dny.
Stříkat jsem je nezkoušel, neb jsem to ještě nepotřeboval.
Barvu si připravuju v platíčku od léků, na tři kapky barvy kapku ředidla se spomalovačem. Tedy téměř opačný poměr než při stříkání.
Alexander
Příspěvky: 1
Registrován: 17 bře 2015, 21:34

Re: Barvy LIFECOLOR

Příspěvek od Alexander »

Ten Thickener je ve skutecnosti zahustovadlo, ne zpomalovac schnuti.
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: Barvy LIFECOLOR

Příspěvek od Peter Badár »

Jop, preklep... Opravené... ;)
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Odpovědět Předchozí témaNásledující téma

Zpět na „Barvy a laky, stříkací pistole, stříkání“