Fotenie - ako, čím a kde?

Others
Uživatelský avatar
Ján Paulik
Příspěvky: 234
Registrován: 11 úno 2013, 16:41

Fotenie - ako, čím a kde?

Příspěvek od Ján Paulik »

Tak páni rád by som založil nieakú debatu aj o fotení, myslím, že každý z modelárov sa porpi lepeniu snaží urobiť aj čo najlepšie fotky pre kochanie sa na fórach. Ako, kde s čím fotíte? aké techniky nasvetlovania používate prípadne rady a návody na jednoduché a pekné fotenie?
Obrázek
IPMS-KPM-Tatranskí Orli
Plastic Session 2013
Všetky moje dokončené modely

"Oni nechápu, že je v tom omnoho viac než obliecť sa ako vojak a ísť strieľať po ľuďoch,
je to životný štýl, je to o disciplíne, o priateľstve.
A že čo to robím? Hrám sa na vojaka, ale oni to nechápu..."

-Ján Paulik-
Former member of the
C/1-87 INF 10MD(SK)
Uživatelský avatar
Ján Paulik
Příspěvky: 234
Registrován: 11 úno 2013, 16:41

Re: Fotenie - ako, čím a kde?

Příspěvek od Ján Paulik »

Tak ja fotím touto hračkou, jedná sa o Fujifilm Finepix S4300.
14 megapixel, 24x optický zoom 4x digital.
66389537.jpg
Fotím väčšinou na makro no umožňuje to aj super makro, nastavenie clony a podobných vecí zatial iba skúšam a vačšinu fotiek som robil na automatickom nastavení.
Fotky následne upravujem v programoch ako photoshop, photoscape a podobne...

Výsledok je trebárz taký:
6.JPG
16.JPG
Ďalšou dôležitou súčasťou je nepochybne lampa prípadne viac svetelných zdrojov. Ja používam jednu lampu, ktorú som vyhrabal ešte z detských čias keď som sa pri nej učil.
1.JPG
V nej mám vloženú diódovú žiarovku o svietivosti 6 000k.
2.JPG
Na moje potreby fotenia to zatial vyhovuje ale plánujem rozšíriť zdroje svetla ešte o jednu lampu a prípadne jednu žiarivku. Pri viacerých zdrojoch svetla je ale dôležité aby všetky boli rovnaké resp. aby všetky mali rovankú svietivosť pretože pri rôznych sa svetlo prelína a na fotke môžu vzniknúť hociaké iné farebné tóny než tie ktoré nám treba.
Takisto pri fotení mam v izbe čo najväčšiu tmu a sviteti mi iba moja lampa na fotenie (modelovanie) vďaka čomu sa snažím redukovať pôsobenie iných svetelných zdrojov. :)))
Obrázek
IPMS-KPM-Tatranskí Orli
Plastic Session 2013
Všetky moje dokončené modely

"Oni nechápu, že je v tom omnoho viac než obliecť sa ako vojak a ísť strieľať po ľuďoch,
je to životný štýl, je to o disciplíne, o priateľstve.
A že čo to robím? Hrám sa na vojaka, ale oni to nechápu..."

-Ján Paulik-
Former member of the
C/1-87 INF 10MD(SK)
Uživatelský avatar
klimeji
Příspěvky: 700
Registrován: 26 črc 2012, 16:15
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotenie - ako, čím a kde?

Příspěvek od klimeji »

Jen drobnost - 6000 K je teplota barvy, nikoli svítivost zdroje (je to v Kelvinech - těleso jaké teploty by vydávalo světlo daného barevné odstínu, studenější kousky jsou do modra, teplejší do červena).

Já fotím starou E-300, digitální zrcadlovkou; nezmohl jsem se na víc, než základní objektiv 14-45mm, f 1:3,5-5,6, který ostří až od 38cm, takže na makro můžu zapomenout; a nejraději fotím s přirozeným světlem, buď venku na stole, nebo u okna.
Jirka Klimek, architekt :-)
________________
Všechno, co píšu v příspěvcích, jsou mé názory, založené na vlastních zkušenostech a pohledu na věc. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím naděláte.
CH.E.Winchester, M.A.S.H. píše:Je nezvratitelným nárokem každé lidské bytosti udělat ze sebe vola."
můj stůl a moje zaměstnání
Pojistovak
Administrátor
Příspěvky: 3582
Registrován: 15 říj 2011, 14:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotenie - ako, čím a kde?

Příspěvek od Pojistovak »

Chlapi, zahambujete mně, já mám akorát jednu 500W halogenku (ta i topí) a starý kompakt z bazaru.
Jediné, za co jsem vděčný, je vyvážení bílé a focení do RAWu.
Bez toho bych si to nedokázal představit, vše pak upravím v Zoner na PC
Ušetří to hodně času a nervů.

Jediné co neumím prozatím fotit, jsou výlisky. Na to budu potřeboavt asi polarizační filtr, protože se mi to furt někde leskne.((
(Fotky vidíte na webu jak vypadají)
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: Fotenie - ako, čím a kde?

Příspěvek od Peter Badár »

Ako fotoaparát mobil Nokia (vzadu je napísané 3,2 megapixel), osvetlenie predstavuje lampička Tesla DZ 9/11 (z čias ČSSR) a výsledok už predsa viete z mojích prác. Najlepšie fotiť u mňa cez deň, inač dosť mizerné.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Uživatelský avatar
davidek007
Příspěvky: 1087
Registrován: 15 říj 2011, 18:10
Bydliště: Plzeň

Re: Fotenie - ako, čím a kde?

Příspěvek od davidek007 »

Ja fotim mobilem Samsung Wave GT-S8500 petimego, makro, vyvazeni bile, ma to vse jako fotak..o:) a myslím že na debila to dělá hodně slušné fotky i bez uprav v softu...viz moje fotky zde.Domam mam dve Fujiny S9500 10 mego, manual nastaveni cele, manual zoom objektiv, vsechny picovinky, makro atd.....a maleho fotak take Fuji S4000 makro, manual take, ale hodne osekany, atd.. obe jsou to EFVcka....podobné jako ma Honza Paulik, ale tato Fujina S4000 asi i Honzovo, dělá strašně hrubý JPG, kdyz to zvetším a mám ctilivost 50 nebo 100 citlivost, tak to zrno co to dela je fakt hruza na 14 mega i na min, zkousel jsem ruzna nastaveni a stejne....je fakt ze kdyz se to resapluje na mensi rozliseni treba tech 1024x768, co delam ja, tak to docela zmizi, ale stejne,,,vypada to tak trosku neostre....takze proto stale saham po mobilu...i kdyz ta S9500 foti lepe, ale nebavim mi porad fotak vyndavat, nastavovat atd..o:)
Přílohy
S9500
S9500
S4000
S4000
V plánu letadla: KF-16C 1/72 Aca, F/A-18C 1/72 Aca, UH-1CHuey 1/35 Aca
Na stole: http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=18, http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=5
Odpovědět Předchozí témaNásledující téma

Zpět na „Ostatní“