Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Others
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Peter Badár »

Všetci používame rôzne farby, chémie, celé hodiny pozeráme na tie najmenšie súčiastky a preto by som sa ozval ohľadom zraku. Zrak mi zatiaľ slúži, okuliare nepotrebujem no začínam mať strach. V pred asi pár rokmi som mal oči absolútne vporiadku, no prednedávnom mi doktorka povedala, že niečo mi pokazilo zrak. Zatiaľ to ešte našťastie není na okuliare, no začínam sa toho báť. Skutočne pozeranie na malé diely, neustále zaostrovanie na plánik, model, plánik, monitor, fotku a zase model neprospieva očiam? A čo osvetlenie? Celý voľný čas strávim u modeloch väčšinu času mám pritom zapnutý PC pre občasne prečítanie správ na internete či pozeraní podkladov „kým niečo schne“. Takto trávim aj celé popoludnia a večer si pomáham klasickým osvetlením a starou malou lampičkou Tesla z čias ČSSR. A čo výpary z farieb, chémie a všetky tie rôzne vodičky? Napíšte mi vaše skúsenosti a prípadné zmeny, ako by som si mal chrániť zrak ,nerád by som si ho pokazil už v 18-tich.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Uživatelský avatar
Ján Paulik
Příspěvky: 234
Registrován: 11 úno 2013, 16:41

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Ján Paulik »

Myslím že vplyv na zrak to má určite, chémia možno až tak nie ale to osvetlenie a žmúrenie a podobne určite hlavne ak pri tom presedíš hodiny denne a ešte k tomu aj ten PC.. Trebalo by to kompenzovať a sem tam sa od toho odtrhnuť a isť aj niekam von najlepšie do prírody. Ja mám zrak v pr.... mam dioptrie 5 a 5.5 ale myslím že modelovaním si to už moc nepohorším. Prípadne v dnešnej modernej ´medicíne liečia už aj slepých takže netreba strácať hlavu ale na druhej strane dopriať očiam oddych na čerstvom vzduchu, nenamáhať ich, ešte je možnosť že si kúpiš nieaké kvapky do očí. :) asi som ti moc nepomohol ale snad aspon trochu :)
Obrázek
IPMS-KPM-Tatranskí Orli
Plastic Session 2013
Všetky moje dokončené modely

"Oni nechápu, že je v tom omnoho viac než obliecť sa ako vojak a ísť strieľať po ľuďoch,
je to životný štýl, je to o disciplíne, o priateľstve.
A že čo to robím? Hrám sa na vojaka, ale oni to nechápu..."

-Ján Paulik-
Former member of the
C/1-87 INF 10MD(SK)
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Peter Badár »

To som mal na myslí aj, najmä to žmúrenie a zaostrovanie na detaily napr. pri štetcovaní. Nejaké detaily. To rieším tak, že pozriem na monitor, skontrolujem, prevediem na modelu a tak znova a znova. A to neustále zaostrovanie + ten počítač. No... som mladý, a už zrak pôjde onedlho do r**i. Okuliare ako som písal nemám a nechcem si niečo pokaziť. No snáď fakt obmedziž a pohyb po prírode snáď urobí lepšie.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Uživatelský avatar
klimeji
Příspěvky: 700
Registrován: 26 črc 2012, 16:15
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od klimeji »

Nejdůležitější je dobré světlo! Přeostřování maximálně unavuje oční svaly, ale pokud sešilháš na předmět 5 cm od očí, tak bych řek, že nijak nevadí.
A odpočinek a střídání činností je dobré pro celé tělo, takže prokládat modelařinu plaváním, cyklistikou nebo jen procházkou je to nejlepší, co můžeš udělat ;-)
Jirka Klimek, architekt :-)
________________
Všechno, co píšu v příspěvcích, jsou mé názory, založené na vlastních zkušenostech a pohledu na věc. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím naděláte.
CH.E.Winchester, M.A.S.H. píše:Je nezvratitelným nárokem každé lidské bytosti udělat ze sebe vola."
můj stůl a moje zaměstnání
Jaridek
Příspěvky: 232
Registrován: 05 lis 2011, 15:34
Bydliště: České Budějovice

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Jaridek »

Procházky a cyklistiku doporučuji, nicméně také přemýšlím o nějakých brýlích či lupě, protože malování detailů je někdy dřina, tak kdybyste měli případně nějaký tip na brýle... :)
Uživatelský avatar
davidek007
Příspěvky: 1087
Registrován: 15 říj 2011, 18:10
Bydliště: Plzeň

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od davidek007 »

a kvalitni sex,,kdyz se nepodari treba tmeleni ci nastrik,,tam se muzes pak vybit..o:))
V plánu letadla: KF-16C 1/72 Aca, F/A-18C 1/72 Aca, UH-1CHuey 1/35 Aca
Na stole: http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=18, http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=5
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Peter Badár »

davidek007 píše:a kvalitni sex,,kdyz se nepodari treba tmeleni ci nastrik,,tam se muzes pak vybit..o:))
Pánko má skúsenosti. :lol:
Tak ďakujem vám za tipy, určite vyskúšam tú prechádzku, lebo často sa mi stáva, že ma až začnú bolieť oči (asi z únavy). :x
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Uživatelský avatar
davidek007
Příspěvky: 1087
Registrován: 15 říj 2011, 18:10
Bydliště: Plzeň

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od davidek007 »

vela..o:)
V plánu letadla: KF-16C 1/72 Aca, F/A-18C 1/72 Aca, UH-1CHuey 1/35 Aca
Na stole: http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=18, http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=5
Uživatelský avatar
Ján Paulik
Příspěvky: 234
Registrován: 11 úno 2013, 16:41

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Ján Paulik »

Neviem si predstaviť nič lepšie pre telo i dušu ako pekná prechádzka v prírode :) takých 10km každý týžden a je to :D
O lupe premýšlam aj ja, buď tie okuliare s lupou alebo nieaku stojanovú. Hlavne na detaily, lepty, figurky :)
Obrázek
IPMS-KPM-Tatranskí Orli
Plastic Session 2013
Všetky moje dokončené modely

"Oni nechápu, že je v tom omnoho viac než obliecť sa ako vojak a ísť strieľať po ľuďoch,
je to životný štýl, je to o disciplíne, o priateľstve.
A že čo to robím? Hrám sa na vojaka, ale oni to nechápu..."

-Ján Paulik-
Former member of the
C/1-87 INF 10MD(SK)
Pojistovak
Administrátor
Příspěvky: 3582
Registrován: 15 říj 2011, 14:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Pojistovak »

davidek007 píše:a kvalitni sex,,kdyz se nepodari treba tmeleni ci nastrik,,tam se muzes pak vybit..o:))
Vybít jen u cízí ale.-))
Ján Paulik píše:Neviem si predstaviť nič lepšie pre telo i dušu ako pekná prechádzka v prírode :) takých 10km každý týžden a je to :D
O lupe premýšlam aj ja, buď tie okuliare s lupou alebo nieaku stojanovú. Hlavne na detaily, lepty, figurky :)
Já bez brýlí a LUPY na hlavě neudělám už nic. Je to opruz, vždycky se naseru jak jsem starý a k ničmu.
Jediná výhoda, sundám lupu, nevidím nic.
Boda
Příspěvky: 220
Registrován: 14 led 2012, 20:23
Bydliště: Planá nad Lužnicí

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Boda »

čo takové si predstavuješ pod pojmom starý??!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pojistovak
Administrátor
Příspěvky: 3582
Registrován: 15 říj 2011, 14:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Pojistovak »

Je mi čtyřicet, když mám ale zaostřit tak se cítím na sto.-))
Uživatelský avatar
davidek007
Příspěvky: 1087
Registrován: 15 říj 2011, 18:10
Bydliště: Plzeň

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od davidek007 »

Patriku, takze rana jsou u tebe vesela,,,,to se mas,,,ja kdyz vstanu a kouknu omylem do zrcadla,,,tak bych se nedky......o:) bohuzel,,ostrim jeste dobre a rychle...o:)
V plánu letadla: KF-16C 1/72 Aca, F/A-18C 1/72 Aca, UH-1CHuey 1/35 Aca
Na stole: http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=18, http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=8&t=5
sanxo
Příspěvky: 80
Registrován: 30 říj 2011, 18:13
Bydliště: Lučenec

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od sanxo »

pojistovak píše:Je mi čtyřicet, když mám ale zaostřit tak se cítím na sto.-))
Vitaj v klube 8-) Tento týždeň sa objednávam u očného. Myslím, že mám nižšie uvedený problém - mám problémy so zaostrením pod 25 cm (inými slovami som na okraji priemeru )
Presbyopie - tzv. stařecká vetchozrakost přichází již kolem 40. roku. Mechanizmem vzniku je zhoršující se schopnost zaostřit do Je to způsobeno povolením tzv. závěsného aparátu čočky, který při správné funkci ve spolupráci s tzv. ciliárními svaly mění vyklenutí čočky. Neblahým důsledkem presbyopie bylo nošení brýlí nablízko, případně jejich střídání s brýlemi k vidění na dálku, eventuálně jejich kombinací - tedy bifokálními skly. Presbyopii nelze odstranit laserem tak jako ostatní vady vizu. V současnosti se objevují teorie, které zčásti mění pohled na vetchozrakost a které mohou znamenat, že si i s presbyopií v budoucnosti oční chirurgové poradí.
Zdroj: http://is.braillnet.cz/Osveta_prispevky/321.html" target="_blank
http://www.optikanova.sk/index.php/poruchy-zraku" target="_blank
Pojistovak
Administrátor
Příspěvky: 3582
Registrován: 15 říj 2011, 14:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Starostlivosť o zrak pri modelárčine

Příspěvek od Pojistovak »

Jo, pto je přesně ten problém.-((
Odpovědět Předchozí témaNásledující téma

Zpět na „Ostatní“