Jak lepit plechy, lepty - vteřinová lepidla, sekuďáky

Construction and glues
Merlin

Re: Jak lepit plechy, lepty - vteřinová lepidla, sekuďáky

Příspěvek od Merlin »

Na letovanie je uplne najlepsie nastruhat aspirin (acylpyrin) a nasypat do spoja funguje to fantasticky len pozor na pripadne nadychnutie je to tak strany zapach ze to cloveku vyrazi dych :D
Zabudnite na dokonalosť, zoberte kus plastiku a vdýchnite mu život...
987654

Re: Jak lepit plechy....

Příspěvek od 987654 »

davidek007 píše:Debondér od CMK myslím že leptá plast, tak si to zkus někde bokem, než ho použiješ, bacha na to! Já bych koupil Douška a CMK nepoužíval. Jinak, jj, cena je raketa, to je fakt, ale funguje,,tak zkus se podívat po jiném lepidlem, hned nemusíš kupovat toto Jen jsem psal co já používám, mám to balení 20g a mám ho v lednici jako každé vteřinové lepidlo loctite, už přes rok rok a je stále v pohodě. Pockej jeste,,jeste se podivam po jednom lepidle a dám vědět.
jasně, když dáš vteřinovku do lednice tak vydrží dlouho. Ono vydrží dlouho i mimo lednici. Tam jde o to střídání teploty (v lednici je konstatní) které zapříčiní nasátí vlhkosti a právě v kontaktu s vlhkostí začne vytvrzovat
Pojistovak
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pojistovak »

Boda píše:Tak když koukám na datum toho co jsem psal tak jsem se trochu zhrozil.No nicéně jsem to vyzkoušel a musím říct, že jsem příjemně překvapen.Pájecí voda fungovala jak měla a plechy se krásně spojily, kalafuna nee, ještě musím doladit špic na mikropájce, kterou mám půjčenou na vyzkoušení.Jako zkoušku jsem si vybral sedačku na P-47 ve dvaatřicetině, jasně nejdřív větší na probírunk a pak ještě zkusím něco menšího.
Ted to ještě zkusit na 1/72:-)
"Reputaci si nevybudujete tím, co se chystáte udělat." -- Henry Ford

Příspěvek od Lesný Ladislav »

Pánové, čím lepíte drobotinu a zejména drátky do modelů? Když používá sekunďák a debondér, většinou ve snaze o čistotu rozlepím než začistím. Koupil jsem toto lepidlo na lepty a zkoušel lepit zápalnice (drátek 0,2mm) k Hvarům pod křídly FM-2. Očistec. Nezaschlo za 12 hodin, přitom na lahvičce je schnutí 6 hodin a pořád je to živé. Manipulace a usazení pod křídla dopadlo katastrofálně, všechny jsem ulámal/odpadly samy. Takže znovu a lépe - stejně jsem skončil u vteřiňáku. Díky!
Přílohy
20220301_152532 kop.jpg
28860_rd.jpg
Jarek S.

Příspěvek od Jarek S. »

Tohle spíš bude něco na způsob disperzního lepidla.. .
Jinak drátky a podobně pokud to jde tak zapouštím do předvrtané dírky a vteřiňakem. Palubky a nenamahané díly teď lepím nějakou contactou od revellu či lepidlem na kabinky a na zbytek je tu klasický vteřiňak, s tím že pokud to jde, nelepím to na tupo, tzn mám nachystanou dírku nebo drážku.
Letos hotovo:
1/72, FM-2 Wildcat, Arma hobby
1/48, SU-122, Tamiya
1/72, Su-47 Berkut, Hobby Boss
1/72, AV-8B Harrier II +, Hasegawa
1/72, RWD-8 PWS, IBG
1/72, RWD-8 PWS, IBG
1/32 ,He 162, Revell
1/72, Ki-115 Tsurugi, SH
1/72, Me 163C-2, SH
Pojistovak
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušel jsem snad cokoliv, zůstal u Loctite super attak, asi nejlepší vteřinák
Pokud mám někde díl na tupo a bojím se že upadne, tak použivám ještě pak expoxy od HpH

Příspěvek od ModellerForFun »

Lesný Ladislav píše: 01 bře 2022, 21:35 Pánové, čím lepíte drobotinu a zejména drátky do modelů? Když používá sekunďák a debondér, většinou ve snaze o čistotu rozlepím než začistím. Koupil jsem toto lepidlo na lepty a zkoušel lepit zápalnice (drátek 0,2mm) k Hvarům pod křídly FM-2. Očistec. Nezaschlo za 12 hodin, přitom na lahvičce je schnutí 6 hodin a pořád je to živé. Manipulace a usazení pod křídla dopadlo katastrofálně, všechny jsem ulámal/odpadly samy. Takže znovu a lépe - stejně jsem skončil u vteřiňáku. Díky!
Toto lepidlo používám a s problémem schnutí jsem se nesetkal. Je pravda, že za 6 hodin lepidlo není úplně vyschlé, ale má takovou gumovou konzistenci, ale do 12 hodin je vždy zaschlé. Pokud můžu porovnat, tak mám pocit, že spoje lepené vteřinovým lepidlem jsou pevnější.
Lesný Ladislav

Příspěvek od Lesný Ladislav »

Dám mu ještě šanci. Nabíral jsem jej bez zamíchání, je samo o sobě dost husté, mnohem hustější než Herkules, mohlo tedy být nahoře v lahvičce řidší. Zkusím promíchat, příp. jako u Herkulesu, odkápnu na destičku, nechám nějaký čas "odpařit" a pak použít.

Loctite Super Attack - měl jsem od bráchy, používají ho ve fabrice. I když jsem jej skladoval v lednici, při použití nakapal do ďolíčku v plastelíně, za čtvrt roku mi zgelovatěl a následně úplně vytvrdnul. Jak skladujete vteřiňák? Tedy větší balení. Nyní mám super řídký MN modelář (Bupak), balení 20g, to mám tak na 2 roky, tak abych ho opět nevyhodil... Díky!
Skřivan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skřivan »

Lesný Ladislav píše: 08 bře 2022, 21:50 Loctite Super Attack - měl jsem od bráchy, používají ho ve fabrice. I když jsem jej skladoval v lednici, při použití nakapal do ďolíčku v plastelíně, za čtvrt roku mi zgelovatěl a následně úplně vytvrdnul. Jak skladujete vteřiňák? Tedy větší balení. Nyní mám super řídký MN modelář (Bupak), balení 20g, to mám tak na 2 roky, tak abych ho opět nevyhodil... Díky!
To je všeobecný problém vteřiňáků. Velké balení po rozdělání a skladování v ledničce stejně tak do dvou let zhoustl. Proto se vyplatí kupovat malé balení. Mě se velice osvědčil tento:
https://eshop.unihobby.cz/bin/product/4/304750.jpg
Teď mám koupené toto a taky velká spokojenost https://www.mn-modelar.cz/cyanoacrylate-glue-thin-20-g/
Daniel Křivánek
„Můžete s tím nesouhlasit, můžete se dokonce i rozčilovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.“
ObrázekObrázek
Olda Homola

Příspěvek od Olda Homola »

Já už cca 2 roky používám s naprostou spokojeností toto
https://activacek.cz/produkt/vterinove- ... a8QAvD_BwE

Dělá se řídké i gel, občas je to v nabídce v Lidlu. Skladuju to při pokojové teplotě, nezhoustne to
2022: F4F-4 Wildcat, B-32, A6M2b Zero, F6F-5 Hellcat
rozestavěno: 2xS-199 - 16%, Il-2m3 - 40%, 2xLa-7 - 20%, F4U-1A Corsair - 15%,

Obrázek
Pojistovak
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Nevím, co furt máte s vteřiňákem a ledničkou, tam se sráží vlhkost jedna báseň, pak to rychle houstne a tuhne.
Nejlepší je, odkápnout, ničeho se hrotem nedotýkat, otevřený jej schovám do police, aby lepidlo zateklo zpátky a pak po pár dnech zavřu.
Poslední čtyři Super attacky jsem takhle dojel až do dna.

Zpět na „Lepení, lepidla, stavění“