De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Peter Badár »

Zdravím všetkých.
Ako vidíte, toto bude moja prvá stavba na tomto fóre. Ako svoj ďalší model som si vybral Mosquito od Airfixu v mierke 1:72. Model som kúpil minulý rok na súťaži Plastic Session v Poprade od jedného pána (na ModelFóre má užívateľské meno: pista) za 3€. Stavebnica je pomerne staršia, preto sa budem musieť trošku viac s ňou popasovať. model bude kompletne prerytý, a z časti onitovaný. Pôvodne nity nechávam na mieste. Stavebnica neponúka nič na "otvorenie", preto bude všetko zatvorené. Ako ste si možno všimly z nádpisu, bude to nočné Mosquito. Zároveň bude niesť marking nášho najúspečnejšieho spojeneckého pilota Karla Kuttelwaschera. Stavbu som začal prerytím a onitovaním modelu. Upravil som sedačky pilota a radistu a odvŕtal hlavne guľometov. Prekryt kabíny je až neuveriteľne čistý. Do interiéru doplním preto ešte všeliaké doplnky, vrátane pásov a rádiostanice.
Celkový pohľad na model.
Celkový pohľad na model.
Preryté a onitované diely krídel.
Preryté a onitované diely krídel.
Detail nitovania na vztlakových klapkách.
Detail nitovania na vztlakových klapkách.
Prekryt kabíny je čistý, a bude do interiéru dosť vidieť.
Prekryt kabíny je čistý, a bude do interiéru dosť vidieť.
Upravená sedačka v porovnaní s neupravenou sedačkou.
Upravená sedačka v porovnaní s neupravenou sedačkou.
Vyvŕtané hlavne guľometov.
Vyvŕtané hlavne guľometov.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Pojistovak
Administrátor
Příspěvky: 3582
Registrován: 15 říj 2011, 14:22
Kontaktovat uživatele:

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Pojistovak »

Super a vítej zde.-)
Včera jsem na ten model koukal, budu to sledovat, jsem zvědav jak se s tím popral Airfix a Ty jak se popereš s Airfixem.-)
Uživatelský avatar
Karelka
Příspěvky: 13
Registrován: 15 led 2012, 22:12
Bydliště: Mantov P-J

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Karelka »

Mosquito je hezký éro . Držím palce .
Karel Šindelka
Tomas-Pufo-Prusa
Příspěvky: 127
Registrován: 15 říj 2011, 17:13
Bydliště: Humenne,SR

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Tomas-Pufo-Prusa »

Drzim palce Peto, zatial to vyzera OK, uvidime co odhali surfacer.
Mozno by si mohol zvazit ponechanie tych nitov od Airfixu a odstranit ich a naznacit nove napr. s odrezanou injekcnou ihlou. Bude sa ti lepsie brusit a aj lepsie to bude vyzerat.
Člen Modelářská skupiny na Facebooku http://www.facebook.com/groups/133004313465436/
Modelářovo.cz na Facebooku http://www.facebook.com/Modelarovo.cz
Peter Sýkora
Příspěvky: 93
Registrován: 16 říj 2011, 10:41

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Peter Sýkora »

S airbrushom to hned bude o triedu vyzšie uvidiš :) len to poriadne čisti a pred surfom to poriadne umy prelešť aby si nemal pod nastrekom žiadne bodky, ked budes uz striekať tak musis davat pekelny pozor na špinu, lebo nastrek ti ukaže absolutne všetko, nie ako hruby nater...
Dawnloader
Uživatelský avatar
marel-v
Příspěvky: 18
Registrován: 22 úno 2012, 21:21

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od marel-v »

Zdravím Tak tudle stavebnici už mám za sebou , držím palce ,A to jsem měl jk dispozici obě zdravé pazoury :D d
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php? ... &sk=t&sd=a" target="_blank" A OBTISKY YR - R jsem použil na toto Mosquito http://forum.modelarovo.cz/viewtopic.php?f=4&t=327" target="_blank" Stroj z Kuttelwascherovi jednotky.
Pojistovak
Administrátor
Příspěvky: 3582
Registrován: 15 říj 2011, 14:22
Kontaktovat uživatele:

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Pojistovak »

Oba ty modely znám a moc se mi líbí.
Co Ty Petře, jak to jde?.-))
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Peter Badár »

Podarilo sa mi niekde zapatrošiť štetec. Bez neho sa nemôžem pohnúť v stavbe. :( Tiež by ma záujímalo, či nočné Mosquita boli čierné, alebo tmovo modro-čierné. Prikláňam sa k tmavo modro-čiernej, pretože som narazil na bokorys Mosquita, kde vrtulové kužele boli čiernejšie ako celé lietadlo.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Peter Badár »

Pokračovanie:
Tak tu sú sľúbené fotky kokpitu. Ten je pripravený do zástavby do polovíc trupu. Interiér som začál vyrezaním diery pre pilotové nohy do prednej dosky na ktorej je aj prístrojová doska. Sedadlo pilota som stenčil a doplnil rukoväte po stranách z plechu. Sedadlo kopilota som upravil následovne: Odrezal som kolíky aj s držiakmi ktoré sa prilepujúna podlahu. Sedadlo som stenčil. Z plechu som doplnil kožené časti sedadla. Hotové sedadlo som prilepil do kokpitu. Keďže Airfix nedal do stavebnice dekál prístrojovej dosky, trebalo vyfarbiť ručne všetky ukazovatele. Z plechu som zhotovil aj "sekcie" za pilotovou sedačkou. Doplnil som aj z kúsku rámčeka lacnú napodobeninu rádiostanice za sedačkou kopilota.
Celkový pohľad na diely kokpitu.
Celkový pohľad na diely kokpitu.
Detail prístrojovej dosky.
Detail prístrojovej dosky.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Uživatelský avatar
Laco Nagy
Příspěvky: 510
Registrován: 23 pro 2011, 09:22

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Laco Nagy »

Pekné to máš! Ale nemala by byť prístrojovka čierna? Nabudúce to skús urobiť tak, že natrieš celú prístrojovku načierno a potom bielou farbou, suchým štetcom zvýrazníš okraje prístrojov. Ďalšia možnosť je ako to robím ja - začistím prístrojovku nahladko, v Coreli si nakreslím prístrojovku v mierke, vytlačím na samolepkový papier a vlepím na miesto.
Pozor na neschopných - sú schopní všetkého!
Uživatelský avatar
marel-v
Příspěvky: 18
Registrován: 22 úno 2012, 21:21

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od marel-v »

Zdravím posílám pár info o černých barvách používaných v RAF
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php? ... dedd667a3f" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
A Jedna fotka pilotního prostoru NF MkII
Přílohy
story-1.jpg
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Peter Badár »

Pokračovanie:
Tak dnes som od rána celý deň modelárčil spolu s tými prestávkami na jedenie a upratovanie. Interiér som vlepil do polovíc trupu. Tie som po veľkej námahe zlepil, a následne po hodine vytmelil. Tmelu bolo potreba dosť, hlavne na miestách kde sú kolíky sú dosť hlboké prepadliny a po celej dĺžke spoja trupu. Prilepil som aj výškovky a následne pred chvíľou aj krídla. Krídla sedia absolutne presne. Žiadna medzierka, krásne to sadlo. Pred prilepením krídel som však do krídel dolepil vlastne zhotovené svetlomety. Zhotovil som ich z alobalu, ktorý som vytvaroval na hrote pilníka (štetec by vytvoril príliš vysoký svetlomet, pilník má iba menšie zaoblenie na konci ručky). Teraz sa chystám pracovať na motorových gondolách.
Model po zlepení krídel a trupu.
Model po zlepení krídel a trupu.
Detail "nosa" lietadla. Podarilo sa mi zhotoviť škrabance. Za povšimnutie stojí aj množstvo tmelu na prepadlinách kde sú kolíky.
Detail "nosa" lietadla. Podarilo sa mi zhotoviť škrabance. Za povšimnutie stojí aj množstvo tmelu na prepadlinách kde sú kolíky.
Spodné plochy. Po celom spoji trupu bolo treba veľa tmeliť.
Spodné plochy. Po celom spoji trupu bolo treba veľa tmeliť.
Detail svetlometu. Ideálne ho bolo vyfotiť pred zlepením krídel, no zabudol som.
Detail svetlometu. Ideálne ho bolo vyfotiť pred zlepením krídel, no zabudol som.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Peter Badár »

Pokračovanie:
Tak stavba ide pekne. Včera som zhotovil gondoly aj podvozok. Airfix rieši túto partiu zaujimavo. Diely podvozku majú pekné detaily, ale plast z ktorého to urobili (chyba sa nemusí prejaviť u vaších stavebniciach) je tvrdý a krehký. Jednoducho mi tá plastová konštrukcia praskala, ten plast sa nehodlá zbieliť, jednoducho praskne. Napriek tomu som pokračoval v stavbe. Motorové gondoly sedia celkom pekne. Stačilo trochu tlaku. Naopak gondoly zdobia dve nechutné prepadliny nad každým kolíkom (2 prepadliny na gondole), sú vzadu v spoji krídla a konca gondoly hore (teraz je t už vytmelené). Vrtule a ich kužele sú takýsto pekné, a aj sadly pekne. Stačilo len zalepiť. Model je skoro pripravený na Surfacer, ktorý odhalí chyby. Výfuky, anténu a iné detaily zalepím po nástreku.
Model po prilepení gondól a podvozku.
Model po prilepení gondól a podvozku.
Detail gondól a taktiež nanovo vytmeleného miesta na nose
Detail gondól a taktiež nanovo vytmeleného miesta na nose
Gondoly zo spodnej strany.
Gondoly zo spodnej strany.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Hančár Ladislav
Příspěvky: 12
Registrován: 23 říj 2011, 13:17
Bydliště: Thetford ,UK

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Hančár Ladislav »

Trup zospodu nemas dobre pretmeleny ani prebruseny,to musis znova,vyzera to hrozne.Nerozumiem,naco si tam uz lepil podvozok,vrtule,anteny,ani trup vpredu nieje dobre vybruseny a uz tam mas anteny.
Tie lokomotivne nity trebalo zbrusit a prenitovat znova
Uživatelský avatar
Peter Badár
Příspěvky: 320
Registrován: 20 říj 2011, 14:40
Bydliště: Spišská Nová Ves, Slovensko

Re: De Havilland Mosquito Mk.II (1/72, Airfix)

Příspěvek od Peter Badár »

Pretmelil som ho, ale následne som tam rydlom urobil linku, ktorou som chcel zvýraziť spoj dvierok pumovnice. Linka je však kostrbatá, tak ju pretmelím ešte raz. Anténu a guľomety som musel už zalepiť pre zalepením nosa, ianč by som ich už nedokázal vložiť. To isté platí aj o vrtuľách a podvozku. Nity by som najradšej nechal, ale keď sú príliž veľké, tak ich jemne zbrúsím.
Tento rok:
Postavené modely: Grumann F6F-3 (1/72, Academy), Messerschmitt Bf 109 G-6/R-6/Trop (1/72, Italeri), Messerschmitt Me 163 (1/72, Academy)
Práve staviam: P-51D (1/72, Revell), Focke-Wulf Fw 190 D-9 (1/72, Airfix), Kawasaki Ki-61-I KAId (1/72, Hasegawa), Grumman TBF-1 (1/72, Academy)

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“
Honoré de Balzac

Milujem ťa Rainbow Dash.
Odpovědět Předchozí témaNásledující téma

Zpět na „Modelářská nostalgie“